
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Forward Current | 1 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 25 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Element Configuration | Single |
Stock: 125641
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12482
Ext.Price$0.12482
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12482 | $0.12482 |
| 10 | $0.08977 | $0.89770 |
| 50 | $0.08176 | $4.08800 |
| 100 | $0.07447 | $7.44700 |
| 500 | $0.06694 | $33.47000 |
| 1000 | $0.06130 | $61.30000 |
| 3000 | $0.04318 | $129.54000 |
| 5000 | $0.03785 | $189.25000 |
| 10000 | $0.03317 | $331.70000 |
