
| Parameter | Value |
|---|---|
| Element Configuration | Single |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Reverse Current | 100 µA |
| Forward Voltage | 640 mV |
| RoHS | Compliant |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 9 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
Stock: 5278
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16927
Ext.Price$0.16927
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16927 | $0.16927 |
| 10 | $0.11541 | $1.15410 |
| 50 | $0.09873 | $4.93650 |
| 100 | $0.08446 | $8.44600 |
| 500 | $0.06318 | $31.59000 |
| 1000 | $0.05318 | $53.18000 |
| 3000 | $0.02941 | $88.23000 |
| 5000 | $0.02813 | $140.65000 |
