
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 250 pF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky Diodes & Rectifiers |
| Output Current | 1.4 A |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Natural Thermal Resistance | 12 °C/W |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 100 µA |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 1701
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.19663 | $1.96630 |
| 50 | $0.16554 | $8.27700 |
| 100 | $0.13936 | $13.93600 |
| 500 | $0.10430 | $52.15000 |
| 1000 | $0.09233 | $92.33000 |
| 3000 | $0.06318 | $189.54000 |
| 5000 | $0.05694 | $284.70000 |
