
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 490 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Current | 100 µA |
Stock: 323
Distributors
pcbx
Unit Price$3.51514
Ext.Price$3.51514
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.51514 | $3.51514 |
| 10 | $3.05933 | $30.59330 |
| 25 | $2.87493 | $71.87325 |
| 50 | $2.70165 | $135.08250 |
| 100 | $2.53878 | $253.87800 |
| 300 | $2.47442 | $742.32600 |
| 500 | $2.41171 | $1205.85500 |
| 1000 | $2.25108 | $2251.08000 |
