


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 5 A |
| Forward Voltage | 430 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 70 A |
| Reverse Current | 42 mA |
Stock: 1716
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63180
Ext.Price$0.63180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63180 | $0.63180 |
| 10 | $0.39070 | $3.90700 |
| 25 | $0.33451 | $8.36275 |
| 50 | $0.28640 | $14.32000 |
| 100 | $0.25306 | $25.30600 |
| 300 | $0.23198 | $69.59400 |
| 500 | $0.21265 | $106.32500 |
| 1000 | $0.19493 | $194.93000 |
| 3000 | $0.14876 | $446.28000 |
| 5000 | $0.13679 | $683.95000 |
