
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 570 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 10 A |
| Reverse Current | 50 µA |
Stock: 120183
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.05386 | $0.53860 |
| 50 | $0.05028 | $2.51400 |
| 100 | $0.04693 | $4.69300 |
| 500 | $0.04257 | $21.28500 |
| 1000 | $0.04129 | $41.29000 |
| 3000 | $0.04000 | $120.00000 |
| 5000 | $0.03875 | $193.75000 |
| 10000 | $0.03753 | $375.30000 |
