
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 240 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 530 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 23 hours ago) |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Leakage Current | 150 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 60 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 2.5 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 23 hours ago) |
Stock: 123573
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.14106 | $1.41060 |
| 50 | $0.12079 | $6.03950 |
| 100 | $0.10344 | $10.34400 |
| 500 | $0.07763 | $38.81500 |
| 1000 | $0.06882 | $68.82000 |
| 3000 | $0.04753 | $142.59000 |
| 5000 | $0.04328 | $216.40000 |
| 10000 | $0.03941 | $394.10000 |
