
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 460 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Current | 150 µA |
Stock: 1451
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26253
Ext.Price$0.26253
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26253 | $0.26253 |
| 10 | $0.16017 | $1.60170 |
| 50 | $0.12730 | $6.36500 |
| 100 | $0.10117 | $10.11700 |
| 500 | $0.07543 | $37.71500 |
| 1000 | $0.06711 | $67.11000 |
| 3000 | $0.05652 | $169.56000 |
