


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 2.8 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 40 A |
| Reverse Current | 200 nA |
Stock: 2831
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34454
Ext.Price$0.34454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34454 | $0.34454 |
| 10 | $0.21117 | $2.11170 |
| 50 | $0.15303 | $7.65150 |
| 100 | $0.13337 | $13.33700 |
| 500 | $0.11351 | $56.75500 |
| 1000 | $0.09660 | $96.60000 |
| 3000 | $0.07447 | $223.41000 |
