


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Current | 300 nA |
Stock: 8511
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36334
Ext.Price$0.36334
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36334 | $0.36334 |
| 10 | $0.25135 | $2.51350 |
| 50 | $0.21693 | $10.84650 |
| 100 | $0.18723 | $18.72300 |
| 500 | $0.14705 | $73.52500 |
| 1000 | $0.12567 | $125.67000 |
| 3000 | $0.09063 | $271.89000 |
| 5000 | $0.08720 | $436.00000 |
