



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 375 mW |
| Power Dissipation | 725 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 560 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| Rds On Max | 115 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 39 ns |
| Fall Time | 25 ns |
| Rise Time | 35 ns |
| Gate Charge | 7.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 90 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 days ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.15 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
