
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.6 mm |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1 V |
| Ambient Temperature Range High | 200 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Reverse Voltage | 75 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 200 °C |
| Type | Standard |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Element Configuration | Single |
| Capacitance | 4 pF |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Reverse Current | 25 nA |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 500 mA |
| Recovery Time | 4 ns |
| Width | 6.35 mm |
| Length | 6.35 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 100 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current | 2 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 23 hours ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 23 hours ago) |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Max Reverse Leakage Current | 25 nA |
| Max Surge Current | 4 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 4 A |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 37686
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05548
Ext.Price$0.05548
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05548 | $0.05548 |
| 10 | $0.02774 | $0.27740 |
| 50 | $0.02555 | $1.27750 |
| 100 | $0.02353 | $2.35300 |
| 500 | $0.02167 | $10.83500 |
| 1000 | $0.01996 | $19.96000 |
| 3000 | $0.01838 | $55.14000 |
| 5000 | $0.01693 | $84.65000 |
| 10000 | $0.01558 | $155.80000 |
