

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Collector Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Gain Bandwidth Product | 150 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 500 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 847
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06288
Ext.Price$0.06288
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06288 | $0.06288 |
| 10 | $0.06225 | $0.62250 |
| 50 | $0.06163 | $3.08150 |
| 100 | $0.06117 | $6.11700 |
| 500 | $0.06072 | $30.36000 |
