
| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 7.4 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.3 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.1 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Drain to Source Resistance | 123 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 1.4 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 196 pF |
Stock: 402
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38814
Ext.Price$0.38814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38814 | $0.38814 |
| 10 | $0.23938 | $2.39380 |
| 50 | $0.17270 | $8.63500 |
| 100 | $0.15133 | $15.13300 |
| 500 | $0.12818 | $64.09000 |
| 1000 | $0.10857 | $108.57000 |
| 3000 | $0.08387 | $251.61000 |
| 5000 | $0.07634 | $381.70000 |
