
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.14 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 110 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 5 nC |
| Drain to Source Resistance | 222 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.3 V |
Stock: 2375
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.18552 | $1.85520 |
| 50 | $0.12995 | $6.49750 |
| 100 | $0.11627 | $11.62700 |
| 500 | $0.09687 | $48.43500 |
| 1000 | $0.08071 | $80.71000 |
| 3000 | $0.06198 | $185.94000 |
| 5000 | $0.05634 | $281.70000 |
