
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.4 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.465 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 11 nC |
| Drain to Source Resistance | 34 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 750 mV |
Stock: 2811
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46337
Ext.Price$0.46337
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46337 | $0.46337 |
| 10 | $0.28298 | $2.82980 |
| 50 | $0.20518 | $10.25900 |
| 100 | $0.18039 | $18.03900 |
| 500 | $0.15411 | $77.05500 |
| 1000 | $0.13166 | $131.66000 |
| 3000 | $0.11627 | $348.81000 |
| 5000 | $0.09490 | $474.50000 |
