
| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 11 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.7 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 38 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 1.24 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 294 pF |
Stock: 1853
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31290
Ext.Price$0.31290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31290 | $0.31290 |
| 10 | $0.19493 | $1.94930 |
| 50 | $0.13850 | $6.92500 |
| 100 | $0.12311 | $12.31100 |
| 500 | $0.10310 | $51.55000 |
| 1000 | $0.08635 | $86.35000 |
| 3000 | $0.06694 | $200.82000 |
| 5000 | $0.06070 | $303.50000 |
