
| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 17.3 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.25 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.7 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 46 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Power Dissipation | 1.31 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Number of Channels | 1 |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Packaging | Reel |
| Input capacitance | 1.41 nF |
Stock: 51162
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43174
Ext.Price$0.43174
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43174 | $0.43174 |
| 10 | $0.23938 | $2.39380 |
| 50 | $0.20731 | $10.36550 |
| 100 | $0.17953 | $17.95300 |
| 500 | $0.12995 | $64.97500 |
| 1000 | $0.11114 | $111.14000 |
| 3000 | $0.08446 | $253.38000 |
