
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Resistance | 55 MΩ |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 530 mW |
| Power Dissipation | 6.25 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.1 A |
| Rds On Max | 55 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -20 V |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Turn-Off Delay Time | 51 ns |
| Rise Time | 22 ns |
| Gate Charge | 13 nC |
| Drain to Source Resistance | 55 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | -20 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.25 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38246
Ext.Price$0.38246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38246 | $0.38246 |
| 10 | $0.32688 | $3.26880 |
| 25 | $0.30902 | $7.72550 |
| 50 | $0.29213 | $14.60650 |
| 100 | $0.27616 | $27.61600 |
| 300 | $0.26938 | $80.81400 |
| 500 | $0.26277 | $131.38500 |
| 1000 | $0.24221 | $242.21000 |
