
| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 13 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.1 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 48 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Power Dissipation | 6.25 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Input capacitance | 1 nF |
Stock: 452
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50697
Ext.Price$0.50697
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50697 | $0.50697 |
| 10 | $0.31034 | $3.10340 |
| 50 | $0.22656 | $11.32800 |
| 100 | $0.19920 | $19.92000 |
| 500 | $0.17065 | $85.32500 |
| 1000 | $0.14620 | $146.20000 |
| 3000 | $0.11541 | $346.23000 |
| 5000 | $0.10516 | $525.80000 |
