
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 12 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Power Dissipation | 3.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.875 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.2 A |
| Rds On Max | 19 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -12 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Turn-Off Delay Time | 85 ns |
| Fall Time | 57 ns |
| Rise Time | 90 ns |
| Gate Charge | 100 nC |
| Drain to Source Resistance | 15 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | -12 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 12 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 12 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 900 mV |
Stock: 111
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24902
Ext.Price$0.24902
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24902 | $0.24902 |
| 10 | $0.22390 | $2.23900 |
| 50 | $0.20131 | $10.06550 |
| 100 | $0.17780 | $17.78000 |
| 500 | $0.15704 | $78.52000 |
| 1000 | $0.15194 | $151.94000 |
| 3000 | $0.14700 | $441.00000 |
| 5000 | $0.14004 | $700.20000 |
