
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 1.6 W |
| Power Dissipation | 3.3 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 215 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.9 A |
| Rds On Max | 230 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 3.5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 9.5 ns |
| Fall Time | 3 ns |
| Rise Time | 2 ns |
| Gate Charge | 7.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 175 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 80 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 4 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.3 V |
Stock: 3066
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30692
Ext.Price$0.30692
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30692 | $0.30692 |
| 10 | $0.24194 | $2.41940 |
| 50 | $0.17614 | $8.80700 |
| 100 | $0.12824 | $12.82400 |
| 500 | $0.11713 | $58.56500 |
| 1000 | $0.10430 | $104.30000 |
| 3000 | $0.07387 | $221.61000 |
| 5000 | $0.06506 | $325.30000 |
