

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Max Collector Current | 200 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| hFE Min | 100 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 hours ago) |
Stock: 62696
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08160
Ext.Price$0.08160
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08160 | $0.08160 |
| 10 | $0.04080 | $0.40800 |
| 50 | $0.03684 | $1.84200 |
| 100 | $0.03327 | $3.32700 |
| 500 | $0.03082 | $15.41000 |
| 1000 | $0.02855 | $28.55000 |
| 3000 | $0.02646 | $79.38000 |
| 5000 | $0.02283 | $114.15000 |
