

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 460 mW |
| Power Dissipation | 4.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 160 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3 A |
| Rds On Max | 72 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 5.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 54 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 3 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26784
Ext.Price$0.26784
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26784 | $0.26784 |
| 10 | $0.23908 | $2.39080 |
| 50 | $0.21341 | $10.67050 |
| 100 | $0.18638 | $18.63800 |
| 500 | $0.16277 | $81.38500 |
| 1000 | $0.15688 | $156.88000 |
| 3000 | $0.15121 | $453.63000 |
| 5000 | $0.14328 | $716.40000 |
