

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 6 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.25 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.4 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 128 mΩ |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 386 pF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Power Dissipation | 1.06 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 4419
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23169
Ext.Price$0.23169
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23169 | $0.23169 |
| 10 | $0.13337 | $1.33370 |
| 50 | $0.09229 | $4.61450 |
| 100 | $0.06386 | $6.38600 |
| 500 | $0.05942 | $29.71000 |
| 1000 | $0.05754 | $57.54000 |
| 3000 | $0.05130 | $153.90000 |
| 5000 | $0.03069 | $153.45000 |
