

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 12.4 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 900 mV |
| Continuous Drain Current (ID) | 6 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 24 mΩ |
| Input capacitance | 1.15 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -8 V, 8 V |
| Power Dissipation | 640 mW |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15686
Ext.Price$0.15686
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15686 | $0.15686 |
| 10 | $0.15537 | $1.55370 |
| 50 | $0.15389 | $7.69450 |
| 100 | $0.14958 | $14.95800 |
| 500 | $0.14540 | $72.70000 |
