

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 7.8 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.8 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 30 mΩ |
| Input capacitance | 440 pF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 1.3 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45653
Ext.Price$0.45653
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45653 | $0.45653 |
| 10 | $0.21630 | $2.16300 |
| 50 | $0.19706 | $9.85300 |
| 100 | $0.17953 | $17.95300 |
| 500 | $0.14731 | $73.65500 |
| 1000 | $0.12087 | $120.87000 |
| 3000 | $0.09917 | $297.51000 |
