

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 490 mW |
| Power Dissipation | 490 mW |
| Threshold Voltage | 650 mV |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 655 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.2 A |
| Rds On Max | 32 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Turn-Off Delay Time | 35 ns |
| Fall Time | 10 ns |
| Rise Time | 26 ns |
| Gate Charge | 6.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 24 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 days ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 400 mV |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
