

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Power Dissipation | 1.3 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 450 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.5 A |
| Gate Charge | 8.8 nC |
| Drain to Source Resistance | 49 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 913
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.10772 | $1.07720 |
| 50 | $0.10509 | $5.25450 |
| 100 | $0.10253 | $10.25300 |
| 500 | $0.10003 | $50.01500 |
| 1000 | $0.08985 | $89.85000 |
| 3000 | $0.08071 | $242.13000 |
