

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Power Dissipation | 610 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 679 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 10 nC |
| Drain to Source Resistance | 55 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.3 V |
Stock: 42
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31322
Ext.Price$0.31322
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31322 | $0.31322 |
| 10 | $0.19270 | $1.92700 |
| 50 | $0.15353 | $7.67650 |
| 100 | $0.12232 | $12.23200 |
| 500 | $0.09179 | $45.89500 |
| 1000 | $0.08192 | $81.92000 |
| 3000 | $0.06688 | $200.64000 |
