

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 930 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.5 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 11 nC |
| Drain to Source Resistance | 55 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.25 V |
Stock: 1720
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.26930 | $2.69300 |
| 50 | $0.19493 | $9.74650 |
| 100 | $0.17184 | $17.18400 |
| 500 | $0.14645 | $73.22500 |
| 1000 | $0.12482 | $124.82000 |
| 3000 | $0.10585 | $317.55000 |
| 5000 | $0.08977 | $448.85000 |
| 10000 | $0.08977 | $897.70000 |
