

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 9 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.25 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.3 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 67 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Power Dissipation | 890 mW |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Input capacitance | 618 pF |
Stock: 36
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26246
Ext.Price$0.26246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26246 | $0.26246 |
| 10 | $0.16329 | $1.63290 |
| 50 | $0.14363 | $7.18150 |
| 100 | $0.10259 | $10.25900 |
| 500 | $0.06386 | $31.93000 |
| 1000 | $0.05634 | $56.34000 |
| 3000 | $0.05566 | $166.98000 |
| 5000 | $0.04189 | $209.45000 |
