
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 556 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.2 A |
| Rds On Max | 45 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 12 V |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Turn-Off Delay Time | 18 ns |
| Rise Time | 21 ns |
| Gate Charge | 11.6 nC |
| Drain to Source Resistance | 34 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | 12 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 12 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 400 mV |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 3037
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27529
Ext.Price$0.27529
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27529 | $0.27529 |
| 10 | $0.15902 | $1.59020 |
| 50 | $0.11948 | $5.97400 |
| 100 | $0.08977 | $8.97700 |
| 500 | $0.08011 | $40.05500 |
| 1000 | $0.06386 | $63.86000 |
| 3000 | $0.05828 | $174.84000 |
| 5000 | $0.05318 | $265.90000 |
| 10000 | $0.04318 | $431.80000 |
