
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 2.7 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 43 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 500 mA |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 1.19 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.02 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -8 V, 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 700 mV |
Stock: 942
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18763
Ext.Price$0.18763
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18763 | $0.18763 |
| 10 | $0.11575 | $1.15750 |
| 50 | $0.09154 | $4.57700 |
| 100 | $0.07240 | $7.24000 |
| 500 | $0.05345 | $26.72500 |
| 1000 | $0.04730 | $47.30000 |
| 3000 | $0.04154 | $124.62000 |
| 5000 | $0.03649 | $182.45000 |
| 10000 | $0.03298 | $329.80000 |
