
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 360 mW |
| Power Dissipation | 715 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 127 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1 A |
| Rds On Max | 450 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -20 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Turn-Off Delay Time | 26 ns |
| Fall Time | 9 ns |
| Rise Time | 5 ns |
| Gate Charge | 1.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 330 mΩ |
| Max Dual Supply Voltage | -20 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 10 hours ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 450 mV |
Stock: 93
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11828
Ext.Price$0.11828
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11828 | $0.11828 |
| 10 | $0.05914 | $0.59140 |
| 50 | $0.05318 | $2.65900 |
| 100 | $0.04782 | $4.78200 |
| 500 | $0.04226 | $21.13000 |
| 1000 | $0.03735 | $37.35000 |
| 3000 | $0.03569 | $107.07000 |
| 5000 | $0.03410 | $170.50000 |
| 10000 | $0.03234 | $323.40000 |
