

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 180 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 7.5 Ω |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 40 pF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
Stock: 371
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06604
Ext.Price$0.06604
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06604 | $0.06604 |
| 10 | $0.03302 | $0.33020 |
| 50 | $0.03014 | $1.50700 |
| 100 | $0.02751 | $2.75100 |
| 500 | $0.02511 | $12.55500 |
| 1000 | $0.02292 | $22.92000 |
| 3000 | $0.02092 | $62.76000 |
| 5000 | $0.01910 | $95.50000 |
| 10000 | $0.01744 | $174.40000 |
