

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.2 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 40 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 0.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 4 Ω |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
Stock: 1545
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08726
Ext.Price$0.08726
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08726 | $0.08726 |
| 10 | $0.07788 | $0.77880 |
| 50 | $0.06950 | $3.47500 |
| 100 | $0.06155 | $6.15500 |
| 500 | $0.05451 | $27.25500 |
| 1000 | $0.05204 | $52.04000 |
| 3000 | $0.04969 | $149.07000 |
| 5000 | $0.04694 | $234.70000 |
