

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 20 pF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Standard |
| Forward Current | 1.4 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 23 hours ago) |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Reverse Recovery Time | 1.8 µs |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 32 A |
| Natural Thermal Resistance | 15 °C/W |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 32 A |
| Reverse Current | 1 µA |
| Recovery Time | 800 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 23 hours ago) |
Stock: 1876
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.24793 | $2.47930 |
| 50 | $0.22223 | $11.11150 |
| 100 | $0.19920 | $19.92000 |
| 500 | $0.10601 | $53.00500 |
| 1000 | $0.08327 | $83.27000 |
| 3000 | $0.04881 | $146.43000 |
