


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 306 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 9.997 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 137 nC |
| Drain to Source Resistance | 2 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 1350
Distributors
pcbx
Unit Price$2.84094
Ext.Price$2.84094
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.84094 | $2.84094 |
| 10 | $1.87706 | $18.77060 |
| 25 | $1.67324 | $41.83100 |
| 50 | $1.49155 | $74.57750 |
| 100 | $1.32960 | $132.96000 |
| 300 | $1.17803 | $353.40900 |
| 500 | $1.04374 | $521.87000 |
