PSMN4R4-80PS,127
Manufacturer:
Nexperia
Mfr.Part #:
PSMN4R4-80PS,127
Datasheet:
Description:
MOSFETs TO-220-3 Through Hole N-Channel number of channels:1 306 W 80 V Continuous Drain Current (ID):100 A 125 nC
ParameterValue
Gate Charge125 nC
Gate to Source Threshold Voltage2 V
Continuous Drain Current (ID)100 A
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Drain to Source Resistance4.1 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Power Dissipation306 W
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)80 V
Number of Channels1
PackagingTube
RoHSCompliant
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Input capacitance8.4 nF