| Parameter | Value |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) | 55 mΩ |
| Inductance | 10 µH |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Power Inductor |
| Packaging | Reel |
| Saturation Current | 2.9 A |
| Current Rating | 2.1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height - Seated (Max) | 4 mm |
| Shielding | Shielded |
Stock: 2083
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12826
Ext.Price$0.12826
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12826 | $0.12826 |
| 10 | $0.06413 | $0.64130 |
| 50 | $0.05726 | $2.86300 |
| 100 | $0.05112 | $5.11200 |
| 500 | $0.04693 | $23.46500 |
| 1000 | $0.04308 | $43.08000 |
| 3000 | $0.03955 | $118.65000 |
| 5000 | $0.03631 | $181.55000 |
| 10000 | $0.03332 | $333.20000 |
