| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 24.33 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 23.82 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Current Rating | 7.5 A |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Military Standard | MIL-DTL-26482 |
| Color | Green |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 6 |
| Body Material | Aluminium |
| Connector Type | Circular, Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 6 |
| Insulation Material | Rubber |
| Housing Material | Aluminium |
| Fastening Type | Bayonet |
| Contact Style | Socket |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Plating | Cadmium, Chromate |
| Body Plating | Cadmium |
| Contact Gender | Female |
| Shell Material | Aluminium |
| Ratings | Environment Resistant |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
