| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 10 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Circuit Type | Octal |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 150 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Right Angle |
| Throw Configuration | SP8T |
| Number of Positions | 8 |
| Actuator Material | Polyoxymethylene |
| Mechanical Life | 10 kcycles |
| Actuator Type | Rotary for Tool |
| Washable | Yes |
Stock: 1123
Distributors
pcbx
Unit Price$3.46663
Ext.Price$3.46663
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.46663 | $3.46663 |
| 10 | $2.88505 | $28.85050 |
| 25 | $2.69800 | $67.45000 |
| 50 | $2.52306 | $126.15300 |
| 100 | $2.38484 | $238.48400 |
| 300 | $2.24363 | $673.08900 |
| 500 | $2.11076 | $1055.38000 |
| 1000 | $2.02870 | $2028.70000 |
