| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 10 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Voltage Rating (AC) | 265 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 260 Ω |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Operating Supply Voltage | 265 V |
| Max Supply Voltage | 265 V |
| Hold Current | 39 mA |
| Trip Current | 59 mA |
| Schedule B | 8533400080 |
| Lead Spacing | 5 mm |
Stock: 925
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43174
Ext.Price$0.43174
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43174 | $0.43174 |
| 10 | $0.41037 | $4.10370 |
| 25 | $0.38557 | $9.63925 |
| 50 | $0.37531 | $18.76550 |
| 100 | $0.37040 | $37.04000 |
| 300 | $0.36556 | $109.66800 |
| 500 | $0.36078 | $180.39000 |
| 1000 | $0.35480 | $354.80000 |
