

| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.5 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 50 A |
| Drain to Source Resistance | 20 mΩ |
| Power Dissipation | 85 W |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Gate Charge | 50 nC |
| Input capacitance | 2.05 nF |
Stock: 337
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21898
Ext.Price$0.21898
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21898 | $0.21898 |
| 10 | $0.19479 | $1.94790 |
| 50 | $0.17328 | $8.66400 |
| 100 | $0.15041 | $15.04100 |
| 500 | $0.13056 | $65.28000 |
| 1000 | $0.12481 | $124.81000 |
| 3000 | $0.11932 | $357.96000 |
| 5000 | $0.11407 | $570.35000 |
