

| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Power Dissipation | 60 W |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Drain to Source Resistance | 6 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Gate Charge | 27 nC |
| Input capacitance | 2 nF |
Stock: 250
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14227
Ext.Price$0.14227
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14227 | $0.14227 |
| 10 | $0.12662 | $1.26620 |
| 50 | $0.11270 | $5.63500 |
| 100 | $0.09791 | $9.79100 |
| 500 | $0.08507 | $42.53500 |
| 1000 | $0.08138 | $81.38000 |
| 3000 | $0.07785 | $233.55000 |
| 5000 | $0.07448 | $372.40000 |
