
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 1.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Resistance | 2.3 Ω |
| Height | 680 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.68 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 453.59237 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Terminals | 2 |
| Max Current Rating | 100 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 250 mA |
| Time to Trip | 80 ms |
| Trip Current | 500 mA |
| Max Supply Voltage (DC) | 16 V |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 550 mΩ |
Stock: 36
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10668
Ext.Price$0.10668
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10668 | $0.10668 |
| 10 | $0.08194 | $0.81940 |
| 50 | $0.06782 | $3.39100 |
| 100 | $0.06257 | $6.25700 |
| 500 | $0.05190 | $25.95000 |
| 1000 | $0.04789 | $47.89000 |
| 3000 | $0.04466 | $133.98000 |
| 5000 | $0.04165 | $208.25000 |
