
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 1.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Resistance | 2.6 Ω |
| Height | 680 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.68 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 453.59237 mg |
| Number of Terminals | 2 |
| Max Current Rating | 100 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Approvals | TUV, cULus |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 200 mA |
| Time to Trip | 100 ms |
| Trip Current | 420 mA |
| Max Supply Voltage (DC) | 24 V |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 650 mΩ |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
