
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 185 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 2.5 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 12 V |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Max Power Dissipation | 400 W |
| Peak Pulse Current | 20.1 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 13.3 V |
| Max Reverse Leakage Current | 2.5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 13.3 V |
| Reverse Standoff Voltage | 12 V |
| Clamping Voltage | 19.9 V |
| Peak Pulse Power | 400 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 13.3 V |
| Test Current | 10 mA |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23295
Ext.Price$0.23295
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23295 | $0.23295 |
| 10 | $0.22772 | $2.27720 |
| 25 | $0.22510 | $5.62750 |
