
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 15 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 24.6 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 17.6 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Reverse Standoff Voltage | 15 V |
| Clamping Voltage | 24.4 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 24.6 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 16.7 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 18.5 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
Stock: 20530
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26930
Ext.Price$0.26930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26930 | $0.26930 |
| 10 | $0.16158 | $1.61580 |
| 50 | $0.14202 | $7.10100 |
| 100 | $0.12482 | $12.48200 |
| 500 | $0.10857 | $54.28500 |
| 1000 | $0.08806 | $88.06000 |
| 3000 | $0.06882 | $206.46000 |
